Warto wiedzieć

W Europie kary za brak OC dużo wyższe niż w Polsce

W krajach takich jak Belgia, Francja, Irlandia, Niemcy, Portugalia czy Włochy, za brak polisy OC właścicielowi może zostać skonfiskowany pojazd. W Niemczech można za to też trafić na rok do więzienia, w Luksemburgu – nawet na 3 lata! W całej Europie Zachodniej kary dla nieodpowiedzialnych kierowców są znacznie surowsze niż Polsce. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zebrało informacje na temat wysokości sankcji za brak OC w państwach europejskich i przestrzega przed podróżowaniem nieubezpieczonymi pojazdami.

więcej


Obcokrajowcy na polskich drogach: Ukraińcy i Niemcy…

Czy powinniśmy obawiać się cudzoziemców na polskich drogach? Ile wypadków powodują goście z zagranicy i czy naprawdę stanowią zagrożenie? Specjaliści z Akademii ubezpieczeń mFind oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sprawdzili, jak zachowują się zagraniczni kierowcy w naszym kraju.

więcej


Upadłość dużego ubezpieczyciela w Rumunii

Astra Asigurări, trzeci co do wielkości zakład ubezpieczeń w Rumunii zostanie postawiony w stan upadłości. Firma od półtora roku znajdowała się pod zarządem komisarycznym. Podjęte działania naprawcze i próby znalezienia zagranicznego inwestora nie powiodły się, dlatego krajowy nadzór finansowy odebrał jej licencję na prowadzenie działalności i skierował do sądu wniosek o ogłoszenie bankructwa.

więcej


UFG i PBUK: pomoc dla Polaków poszkodowanych za…

Nowy serwis internetowy WypadekbezOC.eu uruchamiają wspólnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.  Polacy, poszkodowani za granicą przez nieubezpieczonych sprawców, znajdą w nim informacje - gdzie zgłosić szkodę. W poszczególnych krajach zasady postępowania po wypadku ze sprawcą bez ważniej polisy OC są bowiem zróżnicowane, a ich ofiary nierzadko mają trudności ze znalezieniem instytucji, do której powinny zgłosić się po odszkodowanie. W całej Europie świadczenia za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych sprawców przekraczają rocznie ponad miliard euro – wynika z szacunków europejskiej  instytucji Council of Bureaux*.

 

więcej


UFG płaci coraz więcej, ale nie za każdą szkodę

Nieubezpieczeni i nieznani sprawcy powodują niespełna  1 procent wszystkich szkód z wypadków komunikacyjnych w Polsce*. Tylko w pierwszym półroczu tego roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – który wypłaca odszkodowania dla ofiar takich wypadków - zgłoszonych zostało ponad 3,5 tysiąca nowych szkód, czyli o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Ten wzrost to efekt wznawiania dawno już zakończonych spraw i występowania o kolejne odszkodowania za wypadki drogowe sprzed lat, przede wszystkim z udziałem nieznanego kierującego. W części z nich UFG musi jednak odmówić wypłaty. Z najnowszej analizy Funduszu wynika, że w pierwszym półroczu 2015 roku - na 1,2 tys. szkód**, w których Fundusz oddalił roszczenia  - w połowie stwierdzono posiadanie przez sprawcę ważnej polisy OC – i roszczenie zostało przekierowane do właściwego ubezpieczyciela. 

więcej


  • 1
  • 2
  • >>
  • Last